TARİHÇE

TARİHÇE

Uşak Spor Kulübü; 1983 yılında Uşak Belediyesi bünyesinde kurulan futbol şubesinin yanına, 2006 yılında basketbol şubesini de katmıştır.

Uşak Spor Basketbol Takımı, 2. Lig’de 2006 yılından beri kesintisiz yer alarak, Türkiye Basketbol Liglerinde Anadolu’nun basketbol temsilcisi olmuş ve Uşak’ın adının basketbol ile anılmasına vesile olmuştur.

2012-2013 sezonunda 2. Lig’de normal sezonu lider tamamlayıp, Play Off’ların ardından 2013-14 sezonunda Beko Basketbol Ligi’nde yer almaya hak kazanmıştır.

Muratbey Uşak Sportif Basketbol Takımı,

Türkiye Basketbol Liglerin de Anadolu’nun basketbol temsilcisi olmuş ve büyük şehir sıfatı olmaksızın bu başarıyı elde etmiş olmasıyla tüm Anadolu basketbol severlerinin sempatisini kazanmıştır.

Türkiye SporToto Basketbol Liginde mücadele ettiği yıllar içerisinde EuroChallenge da 2014-2015 sezonunda yer almış Tsmoki Minsk (Belarus), BC Enisey (Rusya), BC Siaulia (Litvanya), Nanterre (Fransa), Magnofit (Avusturya) takımları ile karşılaşarak, kısa sürede beklenenin çok üzerine çıkmış Avrupa Kupalarında ilk 16 ya girmiş ve kendi liginde bir sezon içerisinde Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Karşıyaka, Banvit gibi basketbolun önde gelen takımlarının tümünü mağlup etme başarısını göstermiştir.

Muratbey Uşak Sportif Basketbol Takımı; İstanbul ve diğer büyükşehir takımlarını saymaz isek basketbolun üst düzeyde Anadolu’daki tek temsilcisi ve parlayan yıldızıdır.

İlin profesyonel liglerdeki tek temsilcisi olması nedeniyle yaşlı, genç, çocuk herkes tarafından bir fenomen haline gelmiş, geniş kitlelerin basketbolu takip etmesi sağlamıştır.

2014-15 sezonundan itibaren çocuklara ve gençlere yönelik çalışmaları benimseyen Muratbey Uşak Sportif Basketbol Takımımız Alt Yapı okulunu kurarak bünyesinde sporcu yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Bu çalışmanın ilk mahsullerini 2015-2016 sezonu için alt yapıdan 5 sporcumuzu A Takıma kazandırarak almıştır.